Életvégi ellátás


Hazánkban mind az egészségügyi és szociális ellátórendszer adatszolgáltatási és adatelemzési rutinja, mind a felügyeleti és szakfelügyeleti folyamatok, mind a szakmai szervezetek anyagai és érdekképviseleti tevékenysége, mind az akadémiai kutatások egyaránt kevés információt szolgáltatnak az életvégi időszakban lévők hospice ellátásáról. Az elemző munkát az adatok minőségével, érvényességével, valamint az adatokhoz való hozzáféréssel kapcsolatos problémák is megnehezítik. Mindezek együtt ahhoz vezetnek, hogy keveset tudunk arról, hogy hogyan teljesít az ellátórendszer a hospice szükségletek kielégítésében. Szociálpolitikai ellátórendszereink, ezen belül a hospice ellátás teljesítmény-mérésének hiánya társadalomtudományos szinten azt eredményezi, hogy mindezidáig feltáratlan, hogy a hospice szükségletekkel rendelkező betegek és hozzátartozóik mennyire tudnak ma a magyar társadalom teljes jogú tagjai lenni.

Feltáró elemzésünk ezt a hiányt kívánja pótolni. Kutatásunk célja, hogy a rendelkezésre álló változók járási szinten történő feltáró elemzésével minél alaposabban kiaknázzuk az otthoni hospice ellátás adminisztratív adataiban rejlő elemzési potenciált. Adataink a hazai demográfiai, valamint a közfinanszírozott egészségügyi ellátórendszer adminisztratív adatainak köréből kerülnek ki.

Elemzésünk eredményei azt mutatják, hogy az ellátáshoz való hozzáférésben lakóhely szerint jelentős egyenlőtlenségek mutatkoznak, az ellátásban pedig már a feltáró elemzés is felfed diszfunkcionalitást.

Kutatók: Szöllősi Melinda, Tátrai Annamária

Publikációk

Konferencia előadások

Sajtómegjelenések

A kutatási témán dolgozó, jelenleg aktív gyakornokok, szakdolgozók

  • Cseri Dóra, ELTE TáTK Survey statisztika és adatanalitika MSc hallgató

  • Botos Anna Klára, PPKE Politológia BA hallgató, szakdologzó

A kutatási témán dolgozó korábbi gyakornokok, szakdolgozók

  • Cernov Noa, ELTE TáTK szociológia BA hallgató gyakornokként

  • Tavaszi Anna, ELTE TáTK szociológia MA hallgató gyakornokként